Volei Municipal Zalau – Unirea Dej in sferturile Cupei Romaniei

October 13, 2016

Unirea Dej este primul adversar din Cupa României al vicecampioanei Volei Municipal Zalău. Dejenii au eliminat în prima fază Volei Club Caransebeş, de care a dispus cu scorul de 3 – 2.

Sferturile și semifinalele Cupei României se dispută după sistemul tur-retur, urmând să se califice echipa care acumulează mai multe puncte în cele două manșe. Se vor acorda 3 puncte pentru victorie cu 3-0 sau 3-1, 2 puncte pentru victorie cu 3-2, 1 punct pentru înfrângere cu 2-3, 0 puncte pentru înfrângere cu 0-3 sau 1-3. Dacă punctajul general este 3-3 după cele două manșe, se va disputa setul de aur (până la 15) pentru stabilirea echipei calificate, indiferent de setaveraj.

Finala Cupei României se va juca, într-o singură manșă, în data de 30 aprilie 2017.

Sâmbătă este programată prima etapă din noul sezon al Diviziei A1, Volei Municipal Zalău urmând să întâlnească pe teren propriu Ştiinţa Bacău.